Magdalena i Marek Majewscy Szkółka Roślin Wrzosowatych

Wrzosy i wrzośce

Wrzosy i wrzośce to najczęściej małe krzewy i krzewinki o zimozielonych łuskowatych (wrzosy) lub igiełkowatych (wrzośce) liściach. Efektowne kwitnienie, barwa liści oraz odmienność form sprawiają, że mogą być one wszechstronnie stosowane w kompozycji ogrodów. Są to rośliny bardzo dekoracyjne, ale pod jednym warunkiem − muszą być posadzone na terenie już uporządkowanym. Stanowią często podobnie jak byliny „makijaż" ogrodu, podkreślając jego wykończenie. Najwspanialsze efekty dają wówczas gdy rosną w masie, a także w połączeniu z innymi roślinami ozdobnymi, takimi jak np. karłowe formy iglaków, żarnowce, brzozy.

Rośliny wrzosowate

Rośliny wrzosowate to około 2500 gatunków krzewów, krzewinek i drzew, z których w Polsce uprawia się jedynie kilkanaście z nich. Są to rośliny, które wyróżniają się zależnie od odmiany ozdobnymi owocami, kwiatami, trwałymi i barwnymi liśćmi oraz owocami, które można jeść. Do jednych z najpopularniejszych rodzajów zalicza się wrzosy i wrzośce, ze względu na to, że mogą stanowić ozdobę ogrodu nie tylko wtedy, gdy piękny efekt kolorowych plam dają nam ich kwiaty, ale także przez cały rok. Po zrośnięciu się w jedną kępę dają plamy w różnych odcieniach zieleni i koloru żółtego, pełniąc funkcję roślin okrywowych (kobiercowych). Do rodziny roślin wrzosowatych należą też m.in. mącznice, bazyny, azalie i różaneczniki.

Wrzosy – sadzonki

W naszej szkółce nie mogło zabraknąć jedynego, wieloletniego gatunku z rodziny wrzosowatych, czyli wrzosów. Sadzonki, które oferujemy, dzięki zdrowemu systemowi korzeniowemu łatwo wznawiają wzrost w nowym miejscu. Wrzos zwyczajny, nazywany również wrzosem pospolitym jest wykorzystywany nie tylko jako roślina ozdobna, ale też miododajna i lecznicza. Może być sadzony w ogrodach skalnych, na obrzeżach rabat i dróg ogrodowych, a także w doniczkach i pojemnikach. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Często stosowany jest do produkcji suchych bukietów zimowych oraz ozdobnych wieńców. Zapewniamy szeroki wybór sadzonek wrzosów. Hodujemy kilkadziesiąt odmian tej pięknej rośliny. Mamy wrzosy z fioletowymi kwiatami: Cuprea, Mullion i Silver Knight, białymi: Agneta, White Lawn i Spring Cream oraz różowymi: Carmen, Dark Beauty, Jette i Renate.

Wrzośce – sadzonki

Rośliny z rodziny wrzosowatych, które cieszą się największą popularnością w Afryce to wrzośce. Sadzonki tych krzewów cieszą się również dużą popularnością w Europie, także w Polsce. W naszej szkółce zakupią Państwo m.in. wrzosiec szary, Wrzośce kwitnące latem, dostępne w naszej szkółce to: bagienny, watsona, rozpierzchły i mackaiana. Oczywiście oferujemy też najpopularniejszy gatunek kwitnący wiosną, czyli wrzosiec krwisty m.in. odmiany: Alba, Columbia, Golden Nathalie, Memory, Rubinteppich, Challenger, Winter Beauty i Rosan. Wrzośce przy odpowiedniej pielęgnacji i doborze odmian mogą być atrakcyjną ozdobą ogrodu od wczesnej wiosny, aż do późnego lata. Świetnie rosną wśród innych roślin z rodziny wrzosowatych oraz iglaków, np. w pobliżu żywotników, jałowców pospolitych i świerków. Odmiany wrzośców różnią się m.in. wysokością, szerokością, przekrojem, kolorem liści, budową i barwą kwiatów oraz terminem kwitnienia.

Wrzosy pączkowe

Bardzo ciekawą grupą wrzosów są wrzosy pączkowe. Pąki kwiatowe u odmian tych wrzosów nie otwierają się. Dzięki temu bardzo długo utrzymują barwę, będąc ciągle atrakcyjnymi, nawet zimą. Ze względu na rozległą paletę barw, długie kwitnienie, dobrą mrozoodporność mogą stanowić wspaniałą ozdobę nie tylko ogrodowych wrzosowisk. Można je wykorzystać również do ozdoby okien, balkonów i tarasów. Dobrze komponują się w pojemnikach w połączeniu z iglakami. Mogą stanowić ozdobę w tych donicach, w których wcześniej rosły letnie kwiaty jednoroczne. Wrzosy pączkowe coraz częściej znajdują zastosowanie przy obsadzaniu grobów. Są bardzo efektowne na dzień Wszystkich Świętych, skromniejsze oczywiście od chryzantem, ale za to dużo tańsze i nie boją się przymrozków. Posadzone w ozdobnej donicy i zasuszone mogą stanowić element dekoracyjny wystroju domowego wnętrza przez całą zimę.

Wrzosy – ceny

Zapewniamy szeroki wybór wrzosów w różnych cenach. Oferujemy sadzonki w okrągłych pojemnikach o średnicy 11 cm i pojemności 0,5 l oraz w większych pojemnikach np. o pojemności 1,5 litra. Zajmujemy się sprzedażą detaliczną i hurtową. Realizujemy również zlecenia hurtowe, realizując je poprzez firmę spedycyjną na terenie całej Polski. Ceny różnią się zależnie od wielkości rośliny czy też doniczki w której jest oferowana i zależą m.in. od tego, czy dana roślina należy do chronionych. Do części odmian objętych licencją doliczamy opłatę w wysokości 10 groszy od sztuki. Zapraszam do zapoznania się z cennikiem roślin.

Wymagania wrzosów i wrzośców

Spełnienie wymagań wrzosów i wrzośców nie będzie dużym wyzwaniem nawet dla niedoświadczonych ogrodników. Rośliny te lubią stanowiska słoneczne, suche i osłonięte od wiatru. Idealnym podłożem jest gleba lekka, próchniczna, nieco piaszczysta, łatwo przepuszczalna, o kwaśnym odczynie (pH 4-5,5). Każdy rodzaj gleby można poprawić, przekopując ją z materiałem organicznym (torf, ziemia kompostowa) przed posadzeniem roślin. Jeżeli odczyn podłoża nie jest odpowiedni, należy w miejscu, gdzie ma być założony ogród wrzosowy usunąć część ziemi na głębokość 10-15 cm, nasypać torfu i przekopać głęboko do 25-30 cm, mieszając dotychczasowe podłoże z torfem. Wrzosy źle rosną na stanowiskach mocno wilgotnych i nie lubią częstego podlewania.

Sadzenie

Rośliny najlepiej sadzić w grupach minimum 10-15 sztuk z odmiany, w odległości 20-30 cm od siebie. Zwykle jest to mniej więcej 10- 15 roślin na każdy metr kwadratowy. Wrzosy i wrzośce powinno się sadzić tak głęboko jak rosły dotychczas w doniczce. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, a ziemię wokół nich ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą rozdrobnionej kory sosnowej. Kora przeciwdziała nadmiernemu parowaniu wody, ogranicza wzrost chwastów i zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem.

Nawożenie roślin wrzosowatych

Wrzosy i wrzośce są mało wymagające. Należy zasilać je raz w roku wczesną wiosną. Mogą to być nawozy wieloskładnikowe, np. Azofoska, Hydrocomplex, nawozy o spowolnionym działaniu np. Osmocote lub nawozy przeznaczone specjalnie dla roślin kwaśnolubnych.

Zabezpieczanie roślin na zimę

Większość odmian wrzosów i wrzośców wymaga przykrycia na zimę. Dobrym okryciem są gałązki roślin iglastych. Zamiast nich można użyć siatki jutowej, agrowłókniny lub tkaniny cieniującej z tworzywa sztucznego (wystarczy na kilka sezonów). Nie wolno przykrywać roślin liśćmi, słomą czy folią.

Cięcie

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, koniecznym dla prawidłowego wzrostu roślin jest ich cięcie. Wpływa ono na zagęszczenie i obfitsze kwitnienie. Małe rośliny przycinamy sekatorem, duże rosnące w masie wygodniej przyciąć nożycami. Cięcie należy wykonać poniżej przekwitniętych kwiatów. Wrzosy i niektóre gatunki wrzośców np. wrzosiec bagienny, Erica vagans, Erica watsonii, przycinamy wczesną wiosną, wrzośce z gatunku Erica carnea, Erica darleyensis w maju, na początku czerwca, zaraz po przekwitnięciu.

Problemy zdrowotne roślin

Wrzosy i wrzośce są właściwie odporne na szkodniki i choroby, jeżeli rosną w odpowiadającym im miejscu i są należycie pielęgnowane. Czasami mogą być porażane przez grzyby z rodzaju Botrytis (szara pleśń), Rhizoctonia, Pythium, Glomorella. Najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się w lipcu. Sprzyja temu wysoka wilgotność i temperatura powietrza. Zaleca się profilaktyczny oprysk w czerwcu, lipcu ogólnie dostępnymi preparatami grzybobójczymi np. Sarbravit, Rovral, Euparen.

Pora kwitnienia

Zakładając wrzosowisko, można tak dobrać odmiany wrzosów i wrzośców, by od lutego do listopada zachować ciągłość kwitnienia. W pierwszej połowie lutego zaczynają kwitnąć pierwsze wrzośce np. wrzosiec krwisty (Erica carnea) odm. „Winter Beauty”. Marzec kwiecień i maj to okres kwitnienia większości odmian wrzośców. W drugiej połowie czerwca zakwita wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec Watsona (Erica watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea), a nieco później wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans).

Rodzaje wrzośców

Rodzaj wrzosiec (Erica) należy do rodziny wrzosowatych (Ericacea). W Polsce rośnie kilka gatunków wrzośców: wrzosiec krwisty (Erica carnea), wrzosiec darlejski (Erica x darleyensis), wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans), wrzosiec Watsona (Erica x watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea). Wśród tych gatunków istnieje wiele odmian o różnym kolorze kwiatów (białe, różowe, fioletowe, bordowe), kolorze ulistnienia( zielone, ciemno zielone, szare, lekko bordowe), czy sile wzrostu. Ze względu na termin kwitnienia można je podzielić na wrzośce wiosenne (Erica carnea, Erica darleyensis) i wrzośce letnie (wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans), wrzosiec Watsona (Erica x watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea).

Przycinanie wrzosów i wrzośców.

Aby zachować ładny pokrój i obfite kwitnienie wrzosów i wrzośców wskazane jest ich przycinanie. Polega ono na skróceniu pędów poniżej przekwitniętych kwiatów. Wrzośce wiosenne przycinamy po kwitnieniu tzn. w II połowie kwietnia i na początku maja.

Wrzośce letnie można przyciąć jesienią po zakończeniu kwitnienia lub na wiosnę. Wrzosy przycinamy na wiosnę.

Zastosowanie wrzośców w aranżacji ogrodu

Wrzośce doskonale sprawdzają się w wiosennych i letnich aranżacjach ogrodów.

Można je sadzić w grupach (co 20-25 cm, ok. 10-15 sztuk na 1 m kw.) Wrzośce świetnie komponują się z innymi roślinami o podobnych wymaganiach glebowych, takimi jak azalie pontyjskie, azalie japońskie, różaneczniki, pierisy, wrzosy, kiścienie. Dobrze wyglądają w połączeniu z sosnami, jałowcami, żarnowcami, karłowatymi świerkami czy trawami.

Wrzosowiska są doskonałym miejscem dla pszczół i innych owadów zapylających, co przyczynia się do zachowania bioróżnorodności w ogrodzie. Warto zatem docenić urok wrzosów i wrzośców i wprowadzić je do swojego ogrodu. Ich wdzięczny pokrój oraz piękne kwiaty na długo pozostaną w pamięci każdego miłośnika przyrody.