Rośliny wrzosowate należą do rzędu wrzosowców. Do ich najpopularniejszych w Polsce rodzajów zalicza się m.in. wrzosy, wrzośce, różaneczniki, azalie, azalie japońskie, borówki, żurawiny, kiścienie, pierisy, modrzewnice, bażyny.
Wszystkie z nich są roślinami wieloletnimi. Wszystkie wymagają przepuszczalnego i kwaśnego podłoża i oprócz różaneczników lubią słoneczne stanowiska. Stwarzając im takie warunki, mogą być ozdobą ogrodu przez wiele lat. Również wrzos zwyczajny, nazywany też pospolitym jest gatunkiem rośliny wieloletniej, choć nie jest tak długowieczny jak pozostałe.
Większość roślin wrzosowatych jest mrozoodporna, choć przy mroźnych, bezśnieżnych zimach i silnych wiatrach wymagają zabezpieczenia. Może to być włóknina, siatka cieniująca, bądź gałązki roślin iglastych. Niektóre odmiany różaneczników, szczególnie te sprowadzone z Holandii mogą być mniej odporne na mróz. Należy to sprawdzić przed zakupem np. na etykiecie, czy też w internecie, by później uniknąć niemiłej niespodzianki.
Aby być pewnym sukcesu w uprawie tych roślin, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad:
Oprócz różaneczników i azalii bardzo cennymi gatunkami są kalmie, np. odmiany ‘Kalejdoscope’, ‘Ostbo Red’, pierisy – ‘Debutante’, 'White Pearl’, ‘Bolero’, ‘Valley Valentine’, kiścienie- ‘Rainbow’, ‘Whitewater’, ’Scarletta’.
Rhododendron obtusum, czyli azalie japońskie to jedne z ciekawszych grup tej rodziny. Polecane są szczególnie do mniejszych ogrodów, są zimozielone, można je strzyc, formować (zaraz po kwitnieniu). Odmiany szczególnie polecane to: ‘Eissprinzessin’, ‘Gerge Arends’, ‘Kermesina’, 'Melina’, ‘Maruschka’, ‘Geisha Orange’.
Do rodziny wrzosowatych należą także bardzo już popularne borówki amerykańskie (Vaccinium corymbosum) i może troszkę mniej popularne żurawiny wielkoowoce (Vaccinium macrocarpon) , z których przetwory, typu konfitury czy nalewki są bardzo zdrowe i smaczne.
Sadząc rośliny wrzosowate w ogrodzie, możemy cieszyć się z ich kwitnienia przez cały rok, nawet zimą, kiedy to jeszcze kwitnące wrzosy pączkowe (Calluna vulgaris) niewiele tracą na swej atrakcyjności.